استفاده از گیاهان آپارتمانی در اتاق نشیمن و پذیرایی

on .

نقش گیاهان طبیعی در زندگی انسان و تأثیر آن بر روح و روان، بر هیچ کس پوشیده نیست. وجود گل و گیاهان سبز، در زندگی های امروزی برای سلامتی جسم و روان انسان ها بسیار حیاتی است. چرا که زندگی صنعتی و آلوده شهری و حذف طبیعت برای ساخت و ساز، انسان را با مشکلاتی از قبیل بیماریهای تنفسی، ناراحتی های اعصاب و روان و سکته های مغزی و قلبی و ... مواجه کرده است.

طبیعت یکی از مهمترین نعمت هایی است که می تواند آرامش از دست رفته ما شهری ها را دوباره بازگرداند. امروزه اهمیت گل و گیاهان طبیعی نه تنها از جنبه زینتی بلکه از نظر اقتصادی نیز مورد توجه قرار گرفته است. با هزینه های اندک نیز می توان از انرژی مثبت گیاهان طبیعی با روش های صحیح استفاده بهینه کرد. حتی یک گلدان کوچک هم می تواند زینت بخش آپارتمان باشد و به ساکنان آن انرژی مثبت بدهد.

سالن پذیرایی بخش مهمی از منزل محسوب می شود و باید دقت لازم را به کاربرد تا گیاهان دکوراتیو با توجه به میزان نور مورد نیاز آنان به نحو مناسبی جایگزین شود. همچنین می توان با یک گلدان گیاه طبیعی، پذیرایی هایی را که دارای رنگ های بیروح و خسته کننده شده‌اند از خنثی بودن نجات داد.

رنگ های متنوع و زنده گیاه، طراوت و زندگی را به خانه هدیه می دهد و زمانی که رنگ ها به صورت یک شاخه گل و یا گلدان به فضایی بی روح وارد می شوند، آنجا را به طرز شگفت انگیزی به فضایی گرم و رویایی تبدیل می کند. برای مثال اگر دکوراسیون اتاق پذیرایی تان به رنگ گرم، یا خاکستری است می توانید از انواع کاکتوس های دکوراتیو استفاده کنید.

در پذیرایی های بزرگ بهتر است از گیاهان آپارتمانی با گلدان های شکیل و بزرگ همرنگ و هماهنگ با دکوراسیون اتاق استفاده کنید. قرار دادن این گلدان ها در کنار مبلمان جلوه ای ویژه از طبیعت را نمایان می کند. انتخاب گیاهان ویژه که رنگ و فرم منحصر به فردی داشته باشند، موجی از انرژی در خانه را با خود به همراه می آورند. گیاهان برگ پهن مثل، پتوس، برگ انجیری، انواع فیلودندرون ها، آگلونما، دراسینا برگ بلالی و ... برای این گلدان های عظیم الجثه مناسب می باشند.

برای این که دکوراسیون منزل شما یکنواخت نشود می توانید در فصول متفاوت، گیاهان متنوع را تهیه و جایگزین گیاهان قدیمی کنید یا اینکه با گرد آوری انواع مختلف گیاهان به صورت انبوه در پذیرایی، طرحی جدید پدید آورید تا انرژی های مثبت تقلیل نرود.

انواع کاکتوسهای مورد استفاده در پذیرایی، بیشتر برای میزهای پذیرایی یا لبه پنجره (به جز فصل زمستان) مناسب اند. به عنوان مثال گلدان کوچک کاکتوس به رنگ های سبز و رگه های قرمز در فضای گرم رنگ پذیرایی، موجب ساطع شدن گرما و انرژی رنگ قرمز می شود و حال و هوای رنگ های خنثی را به رنگ های پرهیجان تغییر می دهد.

لاکی بامبو و نخل مرداب از دیگر دکوراسیونی هستند که نیاز مبرم به آب دارند. آنها را می توان در ظروف شیشه ای براق و پرآب نگهداری کرد. تلفیق این گیاهان با آب انرژی آرامی را در فضا به حرکت در می آورد. این گیاهان علاوه بر زیبایی می توانند با هر دکوراسیونی تطبیق داده شوند و شرایط نگهداری آن نیز بسیار ساده است.

انواع بنجامین با برگ های ریز و رنگ های ملایم در پذیرایی هایی که رنگ های گرم و تند دارند، کاربردی هستند. این گیاه بسیار حساس است و به محیطی گرم و مرطوب نیاز دارد و اگر این نکته توسط خانواده نادیده گرفته شود و محیط زیست آن سرد باشد (پایین تر از 18 درجه سانتی گراد) به خزان می افتد و پژمرده می شود. جالب است که این گیاه به محبت نیز واکنش نشان می دهد. نیاز او به آب حداقل است و به نوری ملایم و کاملاً روشن و غیر مستقیم بسنده می کند. بنجامین ابلق نیاز به نور کافی و هوایی کاملاً مرطوب دارد و نگهداری آن در آپارتمان با هوای خشک مشکل است. در اروپا به علت داشتن آب و هوای مرطوب و استفاده از خاک پیت ماوس نگهداری آن مقدور است ولی در ایران بخصوص در تهران این کار ممکن نیست.

انتخاب گلدان ها و هماهنگی آنها با محیط بسیار با اهمیت است. انواع گلدان های لعابی سفالی، استیلی، سرامیلی، به راحتی در منزل شما می درخشند. مطمئناً ظاهر زیبا و جذاب گلدان ها تأثیر قابل توجه هم بر گیاه و هم بر افراد خانواده و حتی بر میهمانان دارد و خستگی و سردی را از فضای اتاق خارج می کند. گیاهان کاکتوس با گلدان های سفالی، انواع برگ بیدی و گندمی، فیلودندرون اسکاندنس (پتوس قلبی)، آگلونما ها در رنگ های مختلف با گلدان های سرامیکی سفید، انواع گل های بهاری و تابستانی با گلدان های استیلی بسیار مجذوب کننده و جالب می شوند.

کاکتوس ها به آفتاب یا نور غیر مستقیم کافی نیاز دارند. در زوایای تاریک یا نیمه تاریک دوام نمی آورند مگر با استفاده از نور مصنوعی، همچنین به یاد داشته باشد بجز بنفشه آفریقایی و اسپاتی فیلبوم و آنتریوم، نگهداری گل های بهاری و تابستانی درداخل آپارتمان موقتی و چند روزه است و حتماً باید از نور آفتاب روزانه بهره مند باشند.